Kolik květin darují: Symbolika čísel

Rozvoz květin po Praze a ČR

Květiny jsou univerzální prezent, který je vhodný na jakékoliv oslavy, hodí se pro muže i ženy, mladé i lidi pokročilého věku. U současných Slovanů existuje nepsané pravidlo: Nelze darovat četné množství květin, pod zákazem je také Čertův tucet (13 květů), neboť tato čísla mají setrvání negativní význam a jsou určena k pohřbu.

Tradice je spojena se starověkými předkřesťanskými náboženstvími: Parciální čísla znamenají dokončení životní cesty a nepartaj je štěstí, štěstí a úspěch, ale nejdůležitější je hnutí, za což jsou kytice z nevšedního množství květin stále přijímány jako živé. Dva muži, kteří byli zabiti, byli obětováni, jeden pro padlého, druhý pro Boha.

O čem poví vaše kytice?

Tradice a národní kultura kladou svůj otisk na otázku počtu barev v kytici. V Evropě a USA je například na pohřeb zvykem přinášet dvě květiny a všechny ostatní kombinace jsou určeny k darování. V Gruzii je nespočet – na pohřeb, “Aby zesnulý nevzal člověka s sebou do páru”, jsou dvě květiny naopak považovány za symbol rodinných hodnot, dobré znamení.

Na východě se se smrtí váže jen číslo 4, které značí klid. Italové na pohřeb přicházejí s kyticemi z nevšedního množství květin, Izraelci tak vůbec nenosí květiny a Japonci si s ženským začátkem spojují čísla 2,4 a 6 a s mužským – 1. 3 a 5, respektive z takového množství rostlin a tvoří kytice. Pokud se však řídíte tradicí, účet v kyticích probíhá jen do tuctu (12 květů) a dál nemá smyčcovou zátěž.

Floristé tvrdí, že množství květin v kytici naznačuje mnohé:

  • · jedna květina je symbolem rodícího se pocitu, nesmělé náklonnosti, znamení pozornosti;
  • · Tři květiny – uznání lásky nebo respektu;
  • · pět – přání štěstí vhodné pro rodiny a kolegy;
  • · sedm barev je známkou hluboké náklonnosti a lásky, takové kytice se dávají v den zásnub;
  • · devět barev v kytici říká „Jsem u vašich nohou;
  • · manželé si navzájem dopřávají kytice z 11 květin;
  • · na svatbu je zvykem prezentovat skladby z 19 květin, což znamená „celý život pohromadě;

Tím pádem nejen barva a odrůda, ale i množství rostlin v kytici umožní vyjádřit svůj obdiv či soustrast, lásku či respekt. Komunikujte v jazyce květin správně, obraťte se na online květinářství Kvetinyhned.cz!